-->
موسس و مدیر‌عامل حراج باران در گفتگو با سایت های خبری

موسس و مدیر‌عامل حراج باران در گفتگو با سایت های خبری

حراج باران گام بلندی در ارز‌ آوری برای جامعه هنر ایرانی است/ اقدامی در راستای اقتصاد مقاومتی و توسعه اقتصادی کشور

سیده محبوبه کاظمی دولابی موسس و مدیر عامل نمایشگاه و حراج باران در این خصوص به خبرنگاران گفت: با توجه به شرایط جامعه امروزی و تاثیر مباحث مختلف بر سلیقه و ذائقه مردم، نمایشگاه و حراج باران طی ۲ روز با محتوای کاملا ایرانی و اسلامی در شکل های مختلف به معرض نمایش گذاشته می شود.  

 وی تاکید کرد: در واقع اصلی ترین و و اصیل ترین هنر ایرانی اسلامی که خط و خوشنویسی است در این حراج بزرگ در معرض عموم قرار می گیرد و از آنجایی که ما میراث خوار گذشتگان هستیم مباحث قدما و معاصرین را به سمع و نظر علاقه مندان به هنر در می آوریم.

هنر اصیل و ارزشمند خط و خوشنویسی را توسعه و ترویج می دهیم
کاظمی افزود: با توجه به اینکه هنرمندانی که کار خط و نقاشی انجام می دهند هم به ذائقه و سلیقه جامعه امروز نیاز دارند و هم به اصالت که محتوای آن هم همان خط است توجه دارند قصد داریم که از طریق برگزاری نمایشگاه و حراج باران به عنوان یک هنر اصیل و ارزشمند در بازار و در سطح جامعه مورد جلب توجه عموم قرار دهیم و در هنر کلاسیک هم، هنرمندانی که خط و خطوط سنتی را با خط محو می نویسند و به توسعه و ترویج این هنر گام بر می دارند را به همه معرفی کنیم.

موسس و مدیر عامل نمایشگاه و حراج باران تصریح کرد: با توجه به اینکه امسال سال مقاومت اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده است، در حقیقت محتوای اصلی و دینی که در این هنر وجود دارد با توجه به تعداد و کسوت هنرمندانی که در ایران داریم و در این حوزه فعالیت می کنند این همان بحث اقتصاد مقاومتی است و در صورتی که درست معرفی و توسعه یابد، قابل صادرات و به شدت برای کشورمان ارز آور و درآمد زا است.

نمایشگاه و حراج باران گام بلندی در ارز‌ آوری برای جامعه هنر ایرانی است
وی با اشاره به اینکه اگر توسعه فرهنگی در این کار به خوبی صورت گیرد در راستای اقتصاد مقاومتی تبدیل به توسعه اقتصادی در کشور هم می شود، تاکید کرد: اقتصاد فرهنگی در این بخش به شدت تاثیر گذار است، ضمن اینکه حراج باران اولین رویداد گردشگری هنری محسوب می شود چرا که انگیزه مخاطب و مسافر داخلی و خارجی تبدیل به رویداد گردشگری هنری می شود، ضمن اینکه طبق آمار UNWTO می توان گفت که ۳۷ درصد گردشگران جهانی، گردشگر فرهنگی و هنری هستند و دیدار آنها با هنرمندان و دیدن مراکز هنری گام بزرگی برای ارزآوری در جامعه هنری است.

در واقع خط و خوشنویسی محتوای دینی و ایرانی دارد ضمن اینکه در بخش قرآنی ۵۷ کشور اسلامی داریم که زبان مشترک ما قرآن است و این قابل توسعه و اطلاع رسانی است و می تواند مورد توجه و جذب مخاطبان بسیاری قرار بگیرد چرا که آثار نفیس هنرمندان ایرانی قابلیت مورد توجه گرفتن در بازارهای جهانی را دارند و تا به حال معرفی درستی از هنرهای آنها صورت نگرفته است.  

وی در پاسخ به اینکه چه نمونه های خارجی در این نمایشگاه و حراج حضور پیدا می کنند، تصریح کرد: چون این نمایشگاه و حراج برای اولین بار است که برگزار می شود آمار قابل استنادی از تعداد نمونه های خارجی در این نمایشگاه نداریم اما اطلاع رسانی های به تورها، هتل ها و آژانس های مسافرتی داشته ایم و با کشورهای که در ارتباط بودیم رایزنی های صورت گرفته و در مجموع امیدواریم که بتوانیم طی سال های آینده آمار دقیقی به دست بیاوریم و به صورت گسترده در بحث اطلاع رسانی فعالیت کنیم.

بازخورد مثبتی از ارائه آثار هنرمندان می گیریم
کاظمی افزود: با توجه به اینکه این حراج برای نخستین بار به صورت تخصصی در بخش خط و خوشنویسی برگزار می شود قطعا مورد استقبال قابل توجهی قرار می گیرد چرا که به اعتقاد بنده ما در بخش هنرهای سنتی خلا داشته ایم و یک مشکلی که هنرمندان این حوزه با آن دست و پنجه نرم کرده اند همان عدم توجه و چه بسا گلایه از بی مهری در این حوزه است و با این شرایط فکر می کنم با برپایی این نمایشگاه و حراج و ارائه آثار هنرمندان خط و خوشنویسی ایرانی بازخورد مثبتی از نظر جلب توجه جامعه داشته باشیم.

موسس و مدیر عامل نمایشگاه و حراج باران با اشاره به اینکه این طرح حراج باران می تواند به عنوان نماد و سفیر  این حوزه ها چه در داخل و چه در خارجی پیشرو باشد، اظهار داشت: این یک رویداد رسانه محور است و می تواند در تحول اقتصادی هنر در بخش خط و خوشنویسی تاثیر بسزایی داشته باشد و چون فراتر از اعتبار و شان هنر است بازخورد چشم گیری هم در این رویداد خواهیم دید.

تاثیر این نمایشگاه را در تحول در حوزه هنر و اقتصاد می بینیم
 کاظمی تصریح کرد: این مراسم حراج یک حرکت مثبت در جهت فرهنگ عمومی کشور است و در واقع معرفی یک اثر ارزشمند می تواند علاوه بر تاثیر قابل قبول در حوزه هنر، تحول اقتصادی نیز به همراه داشته باشد ضمن اینکه آثار طی بررسی های یک تیم کارشناسی خبره انتخاب شده اند و اصالت تک تک آثار مورد تایید قرار گرفته اند.

وی در خاتمه تاکید کرد: در این حراج هنرمندان معاصر جدیدی به جامعه معرفی می شوند که پتانسیل قابل قبولی دارند و کارهای آن ها در سطح بین المللی معرفی شده حتی هنرمندان پیشکسوتی که در این حوزه کارهای بسیار نفیسی ارائه می دهند در بالاترین سطح هنری قرار دارند اما معرف جامعه ما نیستند. باید آثار آنها از تمام وجوع مختلف دیده شود و با دقت خاصی مورد بررسی قرار بگیرد و به دوستداران هنر ارائه شود.

گفتنی است؛ نمایشگاه و حراج باران امروز چهارشنبه راس ساعت  ۱۷ در محل هتل بین المللی اسپیناس پالاس افتتاح می شود، فردا ۵ شنبه بازدید عموم و روز جمعه هم حراج عمومی برگزار خواهد شد.